۲۷ فروردین ۱۴۰۳

پایگاه مقالات و اخبار دندانپزشکی

آخرین خبرها

چرا لثه زنان ضعیف‌تر از مردان است

استرس و اضطراب زنان سبب بروز عفونت و بیماری‌های لثه و دندان می‌شود.

لثه زنان ضعیف‌تر از مردان

لثه زنان ضعیف‌تر از مردان

فاضل دندان پزشک در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به مراقبت‌های لثه اظهار داشت: بهداشت دهان و دندان یکی از مسائل مهم هر فرد است به طوری که لثه‌های مناسب و سالم سبب ایجاد سلامت جسم و روح می‌شود افراد باید به طور روز‌مره از لثه‌های خود مراقبت‌های کافی را داشته باشند.

وی بیان کرد: مصرف دخانیات، استرس و فشار عصبی و استفاده از رژیم غذایی نامناسب تاثیر منفی بر سلامت و زیبایی‌های لثه‌ها دارد که خود این بیماری لثه سبب بروز حملات قلبی و چاقی در اثر عفونت لثه می‌شود.
این متخصص افزود: به دلیل مصرف غذاهای حاوی شکر و نشاسته، در لثه و مجاورت دندان‌ها باکتری‌های زیادی تولید می‌شود، زیرا محیط دندان و بخصوص لثه‌های مناسب برای رشد قارچ‌های دندان بوده و همین بیماری سبب ضعیف شدن سیستم ایمنی و دفاعی بدن می‌شود.
فاضل با بیان اینکه ویتامین‌ C برای مراقبت از لثه مناسب است، تصریح کرد: این ویتامین‌ها عمدتا در میوه و سبزی موجود است و ویتامین‌ C ساخت سلولهای جدید در لثه و دیگر نقاط بدن بسیار مفید است، زیرا فیبرها سبب تقویت لثه می‌شوند.
وی ادامه داد: زنان به علت اینکه سیستم ایمنی و دفاعی آنها ضعیف‌تر از مردان است باید بیشتر مراقب سلامت جسم و بخصوص دندان‌هایشان باشند زیرا لثه عامل بروز عفونت و انتقال آن به دیگر نقاط بدن است.
این دندانپزشک ابراز داشت: استرس و فشار روحی عامل از بین رفتن لثه‌هاست و به دلیل اینکه زنان اکثرا عاطفی هستند، سریع ملتهب شده و این سبب خراشیدن لثه‌هایشان می‌شود.
فاضل اضافه کرد: لثه‌های متورم، پایین رفتن لثه، بوی بدن دهان، شل شدن دندان‌ها و مشاهده خونریزی هنگام مسواک زدن از نشانه‌های بیماری لثه در زنان است.
این متخصص عنوان کرد: در طی دوران بارداری ترشح هورمون‌هایی چون پروژسترون و استروژن در بدن برای آمادگی مادر جهت پذیرش جنین بالا می‌رود و این افزایش هورمون‌ها سبب حساس تر شدن لثه می‌شود.
وی در پایان گفت: استخوان‌های زنان از نظر اسکلت و استحکام ضعیف‌تر از مردان بوده و همین امر سبب ایجاد بیماری‌های مختلف از جمله لثه می‌شود.
<p style=”text-align: justify;”><span style=”color: #000000; font-size: 17px;”>منبع: <a style=”color: #993366; font-size: 17px;” href=”http://www.yjc.ir/fa/news/5438970/%DA%86%D8%B1%D8%A7-%D9%84%D8%AB%D9%87-%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%B6%D8%B9%DB%8C%D9%81%E2%80%8C%D8%AA%D8%B1-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA” rel=”nofollow”>باشگاه خبرنگاران جوان</a></span></p>

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

10 + دوازده =