۲۷ فروردین ۱۴۰۳

پایگاه مقالات و اخبار دندانپزشکی

آخرین خبرها

فک ساخته شده با چاپگر سه بعدی به داد بیمار سرطانی رسید

روش جدید که توسط محققان دانشگاه ایندیانا به کار گرفته شده است، از تکنیک‌های سه بعدی سازی و چاپگر برای ساخت اعضای مصنوعی شبه طبیعی برای بدن استفاده می‌کند که بسیار سریع‌تر از روش‌های قبلی ساخت اعضای مصنوعی است. این بار بیمار خوش شانس فردی است به نام «شرلی اندرسون» است که اولین بار در سال ۱۹۹۸ متوجه وجود غده سرطانی روی زبان خود شد.
فک ساخته شده با چاپگر سه بعدی

فک ساخته شده با چاپگر سه بعدی

چندین بار اشعه درمانی برای مبارزه با سرطان منجر به آن شد که فک و آرواره اندرسون بعد از مدتی به کلی نابود شود و همه تلاش‌ها برای بازگرداندن این بیمار به حالت اولیه ناکام ماند. برای سال‌ها اندرسون در ملأعام مجبور به استفاده از یک ماسک بود تا ناهنجاری ناشی شده از درمان سرطان بر صورت خود را از دیگران پنهان سازد.

از سال ۲۰۱۲ اما اندرسون شروع به کار با دکتر «تراویس بلیچی» کرد که یک متخصص اعضای مصنوعی ناحیه صورت در دانشکده دندانسازی و دندانپزشکی دانشگاه ایندیاناست. قرار بود دکتر بلیچی برای اندرسون یک فک مصنوعی بسازد، ولی ساخت این فک خود به پروژه ای بزرگ و پر زحمت تبدیل شد و چندین بار تلاش بلیچی برای ساخت این عضو نسبتا بزرگ با مشکلاتی از جمله سنگینی و ناراحتی بیمار همراه گشت.

در نتیجه بلیچی شروع به همکاری با دانشجویان دانشکده علوم و هنر رسانه دانشگاه ایندیانا کرد تا یک راه حل تازه برای این مشکل پیدا کند. به این ترتیب، برای اولین بار از صورت اندرسون یک اسکن تمام دیجیتالی به دست داده شد که نسبت به روش‌های قدیمی مبنی بر قالب گیری صورت بسیار نوین و آسان‌تر بود.

پس از آن از یک نرم افزار دیجیتالی مدل سازی به نام Zbrush برای تهیه یک مدل از آرواره و فک اندرسون استفاده شد و قابلیت‌های فنی این نرم افزار کمک کرد تا یک فک کاملا شبیه به فک عادی انسان برای اندرسون تهیه شود.

نکته جالب ماجر اینکه این فک مدل سازی شده توسط یک چاپگر سه بعدی از نوع Formlabs چاپ شده و همان گونه که در تصویر فوق می‌بینید، این فک پرینت شده تقریبا فرق چندانی با فک واقعی یک انسان ندارد. وقتی از اندرسون در مورد این فک جدید پرسیدند، وی از طریق یک تخته وایت برد – که از آن برای ارتباط با دیگران استفاده می‌کند – آن را یک شگفتی واقعی عنوان کرد.
فک ساخته شده با چاپگر سه بعدی

فک ساخته شده با چاپگر سه بعدی

 

در حال حاضر یکی از حوزه‌های استفاده وسیع از چاپ سه بعدی در ساخت اعضای مصنوعی، از دست تا پا است که پیش از این و با استفاده از متدهای قبلی بسیار سخت و پرهزینه بوده است. به ویژه اعضای مصنوعی صورت که به شدت نیازمند زحمت و هنر فراوان است؛ اما اکنون چاپ سه بعدی این فرایند را برای همیشه تغییر داده است.

روشی که اکنون برای چاپ فک اندرسون از آن استفاده شده، بسیار سریع‌تر از روش‌های قبلی است و قادر به ساخت عضو مصنوعی تنها در کمتر از شش هفته است. به گفته محققان دانشگاه ایندیانا تا کنون شش بیمار دیگر نیز از این روش بهره‌مند شده‌اند که به افتخار اندرسون، نام آن را «تکنیک شرلی» گذاشته‌اند.

منبع: تابناک

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

دو + دو =