۲۷ فروردین ۱۴۰۳

پایگاه مقالات و اخبار دندانپزشکی

آخرین خبرها

ایمپلنت دندان در آینده ای نزدیک با پروتئین استخوان ساز

موفقیت درمان ایمپلنت دندان در آینده ای نزدیک با پروتئین استخوان ساز تضمین می شود!

موفقیت درمان ایمپلنت دندان در آینده ای نزدیک با پروتئین استخوان ساز تضمین می شود!

طبق گزارش محققان دانشگاه علوم سلامت جورجیا، با استفاده از پروتئین استخوان ساز برای افزایش استخوان سینوس ماگزیلاری، نرخ موفقیت ایمپلنت دندان در آینده بهبود خواهد یافت.

ایمپلنت در استخوان فک پیچ میشود تا دندان های پروتزی دائمی را نگه دارد اما در صورتی که استخوانی که ایمپلنت در داخل آن میخواهد قرار بگیرد خیلی کم باشد، درمان ایمپلنت شکست میخورد. کم یا باریک بودن استخوان امری متداول است که پس از خارج شدن دندان طبیعی از لثه به مرور زمان اتفاق می افتد.

راه حل کنونی برای این مشکل، افزایش استخوان این ناحیه از طریق پیوند استخوان است تا بستر ایمپلنت باثبات و محکم باشد. دکتر اولف ام ای ویکسجو مسئول تحقیقات دانشکده دندانپزشکی GHSU میگوید اما این تکنیک مشکلاتی در پی دارد که اصلیترین آن این است که جراحی دیگری برای برداشت استخوان لازم است. او و گروهش در مطالعات حیوانی در آزمایشگاه GHSU دریافتند که با کاشت پروتئین مورفوژنتیک استخوان در سینوس نسبت به روش پیوند استخوان مرسوم، استخوان جدید بیشتری ظرف چهار هفته تشکیل میشود. وی میگوید:

“ما دریافتیم که پروتئین مورفوژنتیک استخوان (BMP) موجب کیفیت بهتر استخوان نسبت به پیوند استخوان میشود که این ویژگی موجب افزایش احتمال موفقیت ایمپلنت میشود. پروتئین مورفوژنتیک استخوان یک پدیده است چون محصولی حقیقی و در دسترس است که استفاده از آن آسان می باشد. این محصول میتواند یک استاندارد طلایی برای درمان ایمپلنت باشد. ”

طبق گزارش انجمن جراحان فک و صورت امریکا، ۶۹ درصد از بزرگسالان در سن ۳۵ تا ۴۴ سالگی حداقل یک دندان خود را به علت پوسیدگی، بیماری و یا صدمه از دست داده اند و ۲۶ درصد از بزرگسالان در ۷۴ سالگی همه دندانهای دائمی خود را از دست داده اند. پیش از این که درمان ایمپلنت در دسترس عموم قرار بگیرد، تنها گزینه ممکن برای دندان از دست رفته دندان مصنوعی و بریج بود که هر دو روش منجر به کاهش استخوان در آینده می شدند. ایمپلنت فواید زیادی برای بیماران در بر دارد از جمله بهبود سلامت دهان، ظاهر، تکلم، راحتی، دوام و توانایی خوردن.

یافته های این گروه تحقیقاتی در همایش سالانه آکادمی اسئواینتگریشن در واشینگتن ارائه شد.

منبع: کلینیک رویال

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

پنج × دو =